PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1038}

Dawno temu w Ameryce

Once Upon a Time in America
8,2 114 818
ocen
8,2 10 1 114818
8,6 32
oceny krytyków
Dawno temu w Ameryce
powrót do forum filmu Dawno temu w Ameryce

Film absolutnie rewelacyjny. Mam jednak pewnie niejasności związane latami, których
rozgrywa się akcja. Koniec prohibicji amerykańskiej to grudzień 1933 roku. W tym też roku
teoretycznie ginie Max, a Noodles kupuje bilet i znika z Nowego Jorku. Powraca po 35 latach
- jak mówi Grubemu Moe. Jednak siedząc w barze tego ostatniego ogląda telewizję w której
podają wiadomości związane ze śmiercią jakiegoś senatora zdaje się, i tam pojawia się
data: 1963 rok. Z tego wynikałoby, że Noodlesa nie było jednak 30 lat. Może są to jednak
zdjęcia archiwalne, a ja coś pominąłem. Ktoś jest w stanie to wyjaśnić.
I jeszcze jedno pytanie - nie mam możliwości powrotu do filmu, a nie pamiętam czy w
początkowych scenach najpierw widzimy Noodlesa oglądającego zwłoki trzech mężczyzn (w
tym rzekomo Maxa), czy też najpierw Noodles udaje się do teatru chińskiego? Ciekawi
mnie, czy będąc w teatrze Noodles wiedział już o śmierci kolegów, czy też dowiedział się o
niej już po opuszczeniu tego miejsca. W pierwszym przypadku końcową scenę w której
Noodles szeroko się uśmiecha, można by interpretować jako przekonanie, że milion
dolarów w skrytce (których jak wiemy już tam nie ma) będzie jego.

ocenił(a) film na 9
FisherN

Na pierwsze pytanie odpowiedział mi już jeden ze scenarzystów filmu w dokumencie poświęconym obrazowi - akcja rozgrywała się w 1968 roku, więc wszystko się zgadza. Pozostaje więc drugie pytanie.

ocenił(a) film na 9
FisherN

Odpowiedź na drugie pytanie:
Noodles był na początku w teatrze i wziął gazete, która leżała obok, na pierwszej stronie były trzy fotografie jego zmarłych kolegów a nagłówek brzmiał: Zasadzka na handlarzy bimbru, trzech zabitych. - Chyba o to pytałeś

ocenił(a) film na 10
FisherN

wydaje mi się, że jego uśmiech był ucieczką od problemów, w którą się oddał przez palenie opium. Zwróć uwagę, że Noodles już wcześniej się szprycował (jak zgwałcił Deborah). Aronson jest wrażliwym człowiekiem i bardzo przeżywał śmierć przyjaciół, wspomnienia. Dla niego nie istniał Max żyjący jako senator - Max zdrajca, morderca. Dla niego Max umarł w 33 roku.

Aha, no i Noodles do chińskiej palarni udaje się PO zobaczeniu spalonych zwłok kolegów.

ocenił(a) film na 9
FisherN

Jasne, rzeczywiście była ta gazeta. Dzięki za odpowiedź.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones